Preliminär antagning 2023

Antagning / 21 mars 2023

Gy 01

Måndagen den 17 april publiceras de preliminära antagningspoängen på ansökningswebben. Samma dag publiceras också antagningsstatistiken här på Gymnasieantagningens webbplats under rubriken Statistik

Du hittar de preliminära antagningspoängen genom att logga in i antagningssystemet Indra. Under rubriken "Resultat av preliminär antagning" finns alla dina val listade, och under respektive val hittar du den preliminära antagningspoängen. Ditt eget betyg och eventuella färdighetsprov hittar du under fliken "Mina betyg och resultat"

Tänk på att antagningspoängen ofta höjs till slutantagningen, eftersom många elever då höjer sina betyg. Därför är det viktigt att du lägger ett eller flera garderingsval längst ner, där du har goda marginaler att komma in. 

Det går inte att tacka ja eller nej till platsen, eftersom antagningsresultatet bara är preliminärt.

Se filmen om hur du hittar de preliminära antagningspoängen och hur du gör ett omval

 

Kategorier: Elev, Antagning
Visa cookie-information