warning image

Just nu görs vissa folkbokföringsuppdateringar i antagningssystemet Indra. Ändringar som ännu inte uppdaterats kommer att ändras fortlöpande.

Skolorna har tagit över årets gymnasieantagning

Antagning / 15 augusti 2022

42823841 Back View Of Smiling Teenagers With Backpacks Walking On

Gymnasieantagningens antagningsår 2022 är nu avslutat och skolorna har tagit över antagningen. 

Från eftermiddagen den 15 augusti är det gymnasieskolorna som ansvarar för den fortsatta reservantagningen. Till och med den 31 augusti har skolorna ansvaret för reservantagningen enligt Gymnasieantagningens turordning. Från och med den 1 september kan skolorna fortsätta att ta in elever, men då behöver de inte följa Gymnasieantagningens reservlista. Viktiga datum samt utbildningsutbudet som du hittar på vår webb gäller 2022 och kommer att uppdateras så snart som möjligt inför det nya antagningsåret.

Kategorier: Elev, Antagning
Visa cookie-information