Nu går det att se reservnummer

Ansökan / 7 juli 2022

Elever2

Nu kan elever som är på reservplats till gymnasiet se sina korrekta reservnummer i antagningssystemet.

De reservnummer som står där nu är alltså de riktiga, men de kan ändras.

Viktigt att hålla koll på reservnumren

Eleverna måste själva ha koll på sina reservplatser och se om de ändras på ansökningswebben. De kan flyttas både upp och ner i reservkön om andra elever stryker sina val eller om Gymnasieantagningen upptäcker fel som de måste rätta.

Vi var tidigare tvungna att tillfälligt stänga av möjligheten att se vilket reservnummer man har eftersom vi hade ett visningsfel på elevsidan. Nu har vi rättat till felet. Det var alltså inte fel på själva antagningen – den har gjorts på rätt sätt.

Kategorier: Elev, Ansökan
Visa cookie-information