warning image

Den 16/4 öppnar ansökningswebben. Tänk på att första dygnet kan det vara hög belastning och svårt att logga in, prova igen lite senare under dagen den 16/4 eller dagen efter.

Nu kan du se lediga platser

Nyheter / 4 juli 2023

16133772 Carpentry Work Shop

Slutantagningen till gymnasiet 2023 är klar. Just nu finns sammanlagt 3 662 lediga platser.

Det finns just nu 1 589 lediga platser på högskoleförberedande program. Det är sju procent av de tillgängliga platserna. De flesta lediga platser finns på naturvetenskaps- och samhällsvetenskapsprogrammen som tillsammans har nästan 800 vakanta platser.

Det finns just nu 2 073 lediga platser på yrkesprogrammen, vilket är 27 procent av alla platser. Det finns lediga platser på alla yrkesprogram, flest har bygg- och anläggningsprogrammet med 500 lediga platser. Barn- och fritidsprogrammet och fordonsprogrammet har fler än 200 vakanta platser vardera.

Lediga platser på gymnasiet efter slutantagningen 2023 hittar du här.

Excelfil med lediga platser

Kategorier: Elev, Nyheter
Visa cookie-information